نقش هدیه دادن در عملکرد سازمان ها

 نقش هدیه دادن در عملکرد سازمان ها

آیا هدیه دادن به کارکنان باعث بهبود عملکرد سازمان شما می شود؟ پاسخ مشخص است، اگر دادن هدایای سازمانی باعث ایجاد فضای دوستانه در محیط کار شود، قطعاً چنین خواهد بود و بر عملکرد سازمان های تأثیر می گذارد. جالب است که بدانید 62 % شرکت های آمریکایی، در مناسبت های مختلف به کارکنان خود و یا افراد همکار و یا ارباب رجوع های خود هدیه می دهند.

اجازه دهید که با هم برخی از مزایای هدایای سازمانی را مرور کنیم:

1. قدردانی، فضایی دوستانه را ایجاد میکند
اگر شرکتی موفق دارید، قطعا کارکنان، افراد همکار یا دوستان مشارکت کننده ای داشته اید که در رسیدن به این نقطه به شما کمک کرده اند، دادن هدیه سازمانی به این افراد می تواند ضمن ایجاد فضای دوستی بیشتر و قدردانی، آنها را تشویق به ادامه همکاری مؤثر خود کند.

2. ایجاد وفاداری و روابط کاری مستحکم تر

درجهان تجارت، چیزی که وجود ندارد ثبات است. تغییرات سریع و رقابت ها شدید هستند. هر کدام از کارمندان شما، حلقه ای از زنجیر سازمانی شما محسوب می شود. دادن هدایا و دیگر انگیزه بخشی های این چنینی می تواند وفاداری این افراد را جلب کند. و وفاداری و کار مسئولانه و از دل و جان، همان چیزی است که شرکت شما برای رسیدن به موفقیت به آن نیاز دارد.

3. وسیله ای برای ایجاد تمایز
دادن هدیه سازمانی به کارکنان و یا حتی در مواردی مشتریان، باعث تمایز سازمان شما می شود. این کار با خود پیامی دارد، اینکه شما به دنبال موفقیت سازمان به همراه تمام اجزای آن هستید. و این وسیله ی تمایز به مثابه اعتباری برای سازمان شما عمل می کند.

4. امکان استفاده تبلیغاتی از هدایا

برحسب نوع هدیه ای که برای کارکنان، یا در مواردی مشتریان خود انتخاب می کنید، می توانید با درج نام یا آرم سازمان خود بر روی هدیه، یا الصاق آن به هدیه، از این امکان برای تبلیغ سازمان خود بهره ببرید. افراد معمولا هدایای خود را در نقطه ای می گذارند که در دید باشد، و این به معنای رویت شدن نام و آرم سازمانی شما از سوی افراد مختلف است.

5. تشویق به عملکرد بهتر
حقیقت آن است که برای بالا بردن راندمان و اثربخشی کارکنان، صرفاً حقوق کفایت نمی کند. کارکنان سازمان شما در هر کدام از حوزه های کاری شما که فعال باشند، طبق یک برنامه مشخص و از پیش تعریف شده حقوق دریافت می کنند. مثلاً اگر مهندسی در یک بخش سازمان دارید، حقوق مصوب شده رسمی یا عرفی برای او دارید. در واقع او در ازای کاری که می کند حقوق دریافت می کند، و بدون توجه به میزان پرداختی، این تعامل تجاری شما با او، صرفاً شبیه یک معامله است، حقوق در برابر کار. شما با هدیه دادن در واقع، چیزی را به کارکنان خود می دهید، که از قبل تعیین نشده، و این می تواند به عملکرد و کارآیی بهتر آنها منتهی شود.

نتیجه گیری
ایجاد فضای دوستانه در محیط های کاری، به عنوان یکی از شاخصه های مدیریت مدرن مورد اشاره قرار گرفته است. وجود انضباط کاری همراه با ایجاد فضای دوستانه می تواند اثربخشی سازمان شما را ارتقا دهد. یکی از موارد اثرگذار در ایجاد فضای دوستانه در محیط های کاری، هدیه دادن به کارکنان است. در واقع هدایایی سازمانی می توانند محیط کاری سازمان را از جنبه وظیفه محوری به سوی رابطه محوری سوق داد.