مطالبی خواندنی و جالب راجع به شباهت یلدا و کریسمس

مطالبی خواندنی و جالب راجع به شباهت یلدا و کریسمس

 یلدا       

    
                 VS         
  کریسمس

اقوام باستان دیگر نیز جشن انقلاب زمستانی را برپا می داشتند. همزمان با ترویج مسیحیت در روم باستان ، سول اینویکتوس (خورشید شکست ناپذیر) ایزد پاگان رومی برای بسیاری مورد بود و رومیان میلاد او را در زمان انقلاب زمستانی جشن می‌گرفتند. سول اینویکتوس در آیین میتراییسم رومی نیز نقشی ویژه داشت و حتی میتراس (معادل یونانی میترا ایزد باستان ایرانی) لقب خورشید شکست ناپذیر را داشت.
محققان معتقدند که مسیحیت غربی چارچوب اصلی خود وام دار این دین است وشاکله ی خود را به مذاهب پیش از مسیحیت روم باستان از جمله میتراییسم مدیون است و برای نمونه تقویم کلیساها، بسیاری از بقایای مراسم و جشنهای پیش از مسیحیت بخصوص کریسمس را در خود نگاه داشته‌است و کریسمس به عنوان آمیزه‌ای از جشن‌های ساتورنالیا و زایش میترا در روم باستان در زمان قرن چهارم میلادی با رسمی شدن آیین مسیحیت و به فرمان کنستانتین به عنوان زادروز رسمی مسیح اعلام شد. 

باستان‌شناس بلژیکی و بنیان‌گذار میتراپژوهی مدرن، فرانتس کومون، و دیگر میتراپژوهان همفکر او مفاهیم آیین میتراییسم روم را کاملاً نزدیک و برداشتی از آیین مزدیسنا و ایزد ایرانی میترا (مهر) می‌دانند اما این ایده از دهه ۱۹۷۰ میلادی به بعد به شدت مورد نقد و بازبینی قرار گرفته‌است و اکنون به یکی از مسائل بسیار مجادله‌برانگیز در زمینه پژوهش ادیان در دنیای روم و یونان باستان تبدیل شده‌است. تولد میترا تنها جشن  راه یافته به مسیحیت نیست. شباهت‌های زیادی میان سنت‌های مسیحیان و آئین میتراییسم وجود دارد. مثلا هنوز مسیحیان در روز تولد مسیح شومینه و شمع‌هایشان را روشن نگاه می‌دارند، درخت کریسمس را با چراغهای کوچک نورانی تزئین می‌کنند، شب زنده داری می‌کنند و غذاهای مخصوص و ویژه می‌خورند؛ به دید و بازدید یکدیگر می‌روند و به هم کادو و هدیه میدهند  و این مناسبت را در کنار دوستان و اقوامشان جشن می‌گیرند؛ درست مانند سنتی که ایرانیان باستان در شب یلدا برگزار می‌کردند. کریسمس و یلدا تنها نمونه‌ای از بسیاری از باورها، آداب و رسوم، نمادها، داستان‌ها و افسانه‌های مشترکی هستند که مردم ملل مختلف و مذاهب مختلف را به هم پیوند می‌زنند.