عطر و ادکلن و خواص درمانی بو های خوب

عطر و ادکلن و خواص درمانی بو های خوب
                 این روش های درمانی به دو طریق عمل میکنند 


                                           1) روش مستقیم:  تحریک کننده های دستگاه بویایی در واقع بوهایی هستند که می توا
نند از طریق دستگاه عصبی سبب تحریک و فعالیت غدد درون ریز و افزایش آندورفین و آدرنالین شوند که در تعادل بدن بسیار مهم اند.
2) روش غیر مستقیم: در این روش استنشاق و استشمام یک بو باعث فعال شدن مرکز بویایی میشود، در این قسمت هر بو با حس و خاطره ی ما از آن بو ذخیره شده که اغلب حس و خاطره ی اولین برخورد ما با آن بوست
وجود این مرکز علت علاقه یا تنفر مـا از بعضی بو هاست. بعد از فعـال شدن این بخش و به دنبال آن دستگاه لیمبیک، مغز پیک های شیمیایی آزاد میکند و شما احساسی را که در برخورد اول با این بو تجربه کـرده بودید را
مجددا تجربه میکنید.
 
  بطور کلی این درمان ، درمان روانی و درمان فیزیکی را توأمان دارد و تمرکز درمانگر بر روی بوهایی ست که حس خوب را در درمانجو زنده میکند و به روند بهبودی کمک میکند.


به این روش بهبود با لذت نیز گفته می شود که علاوه بر بو ها و عطرها و رایحه ها از طریق موسیقی نیز انجام می پذیرد.

حال چند مثال از چند رایحه ی شاخص و اثرات درمانی آنها را در زیر می آوریم:
 
   1) اسانس رز: 

                                                                                                                  

اين اسانس يكی از اسانس هايی است كه به سختی بدست می آيد زيرا كه به طور مثال 6 تن گلبرگ رز تنها 1 كيلوگرم اسانس يا روغن معطر می دهد. با الكل يا حلال ها، عصاره گيری می شود واين روش دو مزيت دارد يكی اينكه روش ارزانی است و دوما اينكه به بوی گلبرگ تازه نزديك تر خواهد بود.از بوی رز در روان درمانی ها استفاده می شود زيرا كه حس هارمونی و امنيت در بدنمان ايجاد می كند و به ما كمك می كند تا به غرورمان مسلط شويم. انرژی دوست داشتن در فكر و فعاليت هايمان ايجاد می كند و در كل به قلب ما انرژی تازه می بخشد. از سقط جنين ها جلوگيری مي كند، گرفتگی هاي عضلات و خونريزی ها را متوقف می كند، مشكلات قائدگي و يائسگي را حل می كند و بهترين حمابت كننده ی روانی در دوران حاملگی است كه بسيار بهتر از حمابت كننده های فيزيكی عمل می كند.
 

 
  2) اسانس ليمو ترش: 
                                                                                                                     

اين عطر از پوست ليمو ترش بدست می آيد .و سبب بهبود قدرت تمركز در افراد و نيرو بخشيدن به فعاليت های ذهنی وتحريكات عصبی می شود.عطر ليمو ترش عطر قابل توصيه برای محيط های كار است زيراكه جو محيط كار را آرام می كند و باعث می شود كه از اشتباهات انسانی پيشگيری شود همچنين خستگی ، تنبلی و استرس را از بين می برد و ايجاد ارتباط را در محيط كار آسان تر می كند.مانند ديگر اعضای خانواده مركبات، ليمو ترش در ضد عفونی كردن محيط قدرتمند است و در درمان كم خونی، اسهال، فشا رخون بالا، كلسترول بالا، رماتيسم، بی اشتهايی، سردرد ، خارش و آسم موثر است. 
 
  3) اسانس وانيل: 

                                                                                                                     


اين اسانس از دانه های گياهی كه در ماداگاسكار و اندونزی رشد می كند گرفته می شود خاصيت درمانی برای پوست دارد به همين دليل در ساخت وسايل آرايشی از آن استفاده می شود. از نظرروانشناسی داروی ضد افسردگی است زيراكه با بوييدن عطر آن احساس آرامش در افراد ايجاد می شود. همچنين از نظر فيزيكی نيز فوايدی را به همراه دارد كه می تواناز آنها خاصيت ضد درد بودن را نام برد . بررسيها نشان می دهد، بوييدن رايحه درخت سدر، گل رز، ياسمن و چوب صندل برای رفع پرخاشگری و ستيزه جويی مناسب است. 
 
سلام