عطر و ادکلن چه تاریخچه ای دارد و از چه زمانی خرید عطر و ادکلن رایج شد

عطر و ادکلن چه تاریخچه ای دارد و از چه زمانی خرید عطر و ادکلن رایج شد
   اولین بار در قرن 18 ساخت ادکلن EAU DE COLOGNE انقلابی در صنعت عطر سازی به وجود آورد، ادکلن در آن زمان ترکیبی از گیاهان رزماری نارنج و لیمو بود و استفاده فراوانی داشت استفاده از مواد خوش بو به عنوان خوش بو کننده محیط از قرن ها پیش نزد مصریان رواج داشت در آن زمان استفاده از این مواد تنها به آیین های مذهبی اختصاص داشت اما کم کم از خواص درمانی آنها نیز برای تسکین ضخم های پوستی در قرن هفدهم استفاده از بوی خوش رایج و در سال 1656 اولین صنف عطر سازان تاسیس شد، استفاده از عطر بیش از کشور های جهان در فرانسه رایج شد، در قرن 18 اولین بار از شیشه های تزئینی و زیبا برای ارائه عطر استفاده شد و این شیشه های عطر کمکم بین مردم محبوبیت پیدا کرد این روند در انقلاب فرانسه با وقفه‌ی کوتاه روبه رو شد اما کمکم بین مردم رواج پیدا کرد از آن زمان تا کنون بوهای جدید در شیشه های مخصوص عطر با طرح‌ها و بسته بندی های متنوع عرضه می شود. عطر سازی و عطاری حرفه ای بسیار قدیم است که نیاز به طبع لطیف حساسیت و مهارت خاصی دارد، یونانی‌ها نوشیدنی های خود را با رز و بنفشه معطر می کردند اما به هر حال تقطیر سیستماتیک عطر‌ها در قرون وسطی به وسیله دانشمندان خاورمیانه صورت گرفت، تجار ونیزی ادویه جات و عطر های جمع آوری شده از کاروان‌های آسیایی را در اروپا پخش می کردند. اسانس‌ها بسیار فرارند و از گل برگ میوه ریشه و علف‌ها به دست می آیند و بیشتر از یک قسمت خواص از یک گیاه استخراج می شدند مثل گل رز شکوفه های نارنج هسته بادام برگ آویشن پوست دارچین چوب صندل یا سرو و یا میوه جز هندی می توان نام برد و همچنین نمونه های محصولات حیوانی نیز مانند مشک که از غده های کوچکی که در آلت تناسلی آهوی ختن به دست می آید نیز در ساختن عطر ادکلن بسیار استفاده می شود. همچنین می توان از بیدستر که از ترشحات حیوانی شبیه به خزه به دست می آید نیز نام برد. تقاضای روز افزون استفاده از عطر باعث تولید روز افزون عطر های صنعتی به جای عطر های طبیعی شده
                                                     محصولات عطر و ادکلن
   توضیح مختصر در باره مراحل تولید عطر و ادکلن

  قبل از ارائه عطر های الکلی در بازار و پر کردن شیشه عطر باید دو ماه بماند تا نوعی چربی حاصل از مواد اولیه رسوب کرده و جدا شود مواد سازنده هر عطر از سه جزء تشکیل یافته که فرراریت و وزن ملکولی آنها فرق دارد:
1- جزء اول که تاپ نوت است فررار ترین ماده و مشخصترین بو را دارا می باشد.
2- جزء دوم که میدل نوت نام دارد فرراریت کمتری دارد و عموما عصاره یک گل است .
3- آخرین جزء اند نوت کمترین فرراریت را دارد و معمولا یک رزین یا پلیمر مومی است .

                

   سیوتون اصلی ترین سازنده عطر

   بیشتر عطر ها اجزاء بسیاری دارند و از لحاظ شیمیایی مخلوط های کمپلکس هستند، با پیشرفت تجزیه مواد عطر طبیعی، مصرف ترکیبات آلی سنتزی خالص که بوی آن ها مانند بوی عطر خاصی می باشد بسیار معمول شده است.
نمونه آن سیوتون، که یک کتون حلقویست که از سیویت به دست می آید; ماده ای که از غده های سیویت ترشح می شود و مانند مشک مجموعه ای از مواد جاذب جنسی است این مواد جاذبه جنسی در عطر های موثر با زیرکی به وسیله ی بوهای گل و بوهای گیاهی پوشانده می شود جاذبه اولیه از بوی خوش گل حاصل می شود اما اثر اساسی ناشی از سیو تن یا مشک است.

   ترکیبات دیگری که در عطر ها به کار می رود الکل ها و استر ها با وزن مولکولی زیاد

   ژرانیول با نقطه جوش 230 درجه سانتی گراد یک جزء اصلی از ژرانیول (شمعدانی معطر ترکیه ای) می باشد از استر های این الکل برای ساختن بوی رز استفاده می شود مثلا استریکه از ترکیب ژراتیول و اسید فرمیک تشکیل می شود کاملا بوی رز می دهد.
عطر ها نوعا 10تا 25 درصد اسانس و 75 تا 80 درصد الکل و یک ثابت کننده برای ثابت نگهداشتن روغن های اسانسی دارد، عطر ها اغلب به مواد آرایشی افزوده می شود و هم به عنوان خوشبو کننده و هم به علت داشتن الکل به عنوان ضد افونی کننده ملایم.

   نکاتی در ارتباط با عطر و استفاده از آن

   تفاوت بین عطر ادوپرفیوم، ادوتویلت، ادکلن، در غلظت عصاره روغنی سازنده اش می باشد هرچه غلظت بالا تر ماندگاری بیشتر
عطر غلیضترین می باشد با عثاره 15 تا40 درصد می باشد و گرانترین ادودپرفیم 7 تا15 درصد و رایج ترین نوع عطر می باشد ادو تویلت حدود 1 تا 6 در صد ماندگاری آن کمتر و برای تمدید بو باید چند بار استفاده شود و بعد از آن ادکلن مانند ادوتویلت می باشد