عطر و ادکلن و خواص درمانی بو های خوب

عطر و ادکلن و خواص درمانی بو های خوب
                 این روش های درمانی به دو طریق عمل میکنند 


                                           1) روش مستقیم:  تحریک کننده های دستگاه بویایی در واقع بوهایی هستند که می توا
نند از طریق دستگاه عصبی سبب تحریک و فعالیت غدد درون ریز و افزایش آندورفین و آدرنالین شوند که در تعادل بدن بسیار مهم اند.
2) روش غیر مستقیم: در این روش استنشاق و استشمام یک بو باعث فعال شدن مرکز بویایی میشود، در این قسمت هر بو با حس و خاطره ی ما از آن بو ذخیره شده که اغلب حس و خاطره ی اولین برخورد ما با آن بوست
وجود این مرکز علت علاقه یا تنفر مـا از بعضی بو هاست. بعد از فعـال شدن این بخش و به دنبال آن دستگاه لیمبیک، مغز پیک های شیمیایی آزاد میکند و شما احساسی را که در برخورد اول با این بو تجربه کـرده بودید را
مجددا تجربه میکنید.
 
  بطور کلی این درمان ، درمان روانی و درمان فیزیکی را توأمان دارد و تمرکز درمانگر بر روی بوهایی ست که حس خوب را در درمانجو زنده میکند و به روند بهبودی کمک میکند.


به این روش بهبود با لذت نیز گفته می شود که علاوه بر بو ها و عطرها و رایحه ها از طریق موسیقی نیز انجام می پذیرد.

حال چند مثال از چند رایحه ی شاخص و اثرات درمانی آنها را در زیر می آوریم:
 
   1) اسانس رز: 

                                                                                                                  

اين اسانس يكي از اسانس هايي است كه به سختي بدست مي آيد زيرا كه به طور مثال 6 تن گلبرگ رز تنها 1 كيلوگرم اسانس يا روغن معطر مي دهد. با الكل يا حلال ها، عصاره گيري مي شود واين روش دو مزيت دارد يكي اينكه روش ارزاني است و دوما اينكه به بوي گلبرگ تازه نزديك تر خواهد بود.از بوي رز در روان درماني ها استفاده مي شود زيرا كه حس هارموني و امنيت در بدنمان ايجاد مي كند و به ما كمك مي كند تا به غرورمان مسلط شويم. انرژي دوست داشتن در فكر و فعاليت هايمان ايجاد مي كند و در كل به قلب ما انرژي تازه مي بخشد. از سقط جنين ها جلوگيري مي كند، گرفتگي هاي عضلات و خونريزي ها را متوقف مي كند، مشكلات قائدگي و يائسگي را حل مي كند و بهترين حمابت كننده ي رواني در دوران حاملگي است كه بسيار بهتر از حمابت كننده هاي فيزيكي عمل مي كند.
 

 
  2) اسانس ليمو ترش: 
                                                                                                                     

اين عطر از پوست ليمو ترش بدست مي آيد .و سبب بهبود قدرت تمركز در افراد و نيرو بخشيدن به فعاليت هاي ذهني وتحريكات عصبي مي شود.عطر ليمو ترش عطر قابل توصيه براي محيط هاي كار است زيراكه جو محيط كار را آرام مي كند و باعث مي شود كه از اشتباهات انساني پيشگيري شودهمچنين خستگي ، تنبلي و استرس را از بين مي برد و ايجاد ارتباط را در محيط كار آسان تر مي كند.مانند ديگر اعضاي خانواده مركبات، ليمو ترش در ضد عفوني كردن محيط قدرتمند است و در درمان كم خوني، اسهال، فشا رخون بالا، كلسترول بالا، رماتيسم، بي اشتهايي، سردرد ، خارش و آسم موثر است. 
 
  3) اسانس وانيل: 

                                                                                                                     


اين اسانس از دانه هاي گياهي كه در ماداگاسكار و اندونزي رشد مي كند گرفته مي شود خاصيت درماني براي پوست دارد به همين دليل در ساخت وسايل آرايشي از آن استفاده مي شود. از نظرروانشناسي داروي ضد افسردگي است زيراكه با بوييدن عطرآن احساس آرامش در افراد ايجادمي شود. همچنين از نظر فيزيكي نيز فوايدي را به همراه دارد كه مي تواناز آنها خاصيت ضد درد بودن را نام برد . بررسيها نشان مي دهد، بوييدن رايحه درخت سدر، گل رز، ياسمن و چوب صندل براي رفع پرخاشگري و ستيزه جويي مناسب است.